Dyrektor: Agnieszka Kozińska

Pracownik d/s administracyjnych: Marzena Wasik

Główny księgowy: Paweł Bochenek

Instruktorzy: Roksana Rogala, Beata Rogala, Sławomir Wiśniowski

Pracownik gospodarczy: Ewelina Filus

Miejski Klub "Maczki"
ul. Krakowska 26
41-217 Sosnowiec 

NIP: 644 28 80 685

Nr konta bankowego: 08 1020 2313 0000 3602 0579 8113

tel: 32 294 81 28
e-mail biuro: biuro(małpa)klubmaczki.pl

 

 

Dzielnica Maczki leży niemal na granicy Sosnowca z Jaworznem, nad rzeką Przemszą Białą. Miejski Klub "Maczki" jest pierwszym w Sosnowcu budynkiem jadąc od Jaworzna lub ostatnim, jeśli z Sosnowca wyjeżdżamy w kierunku Jaworzna ulicą Krakowską.

Do Maczek można się dostać z Sosnowca autobusami 220, 221, 622, z Dąbrowy Górniczej i Będzina autobusem 28, ze Szczakowej autobusem 220 oraz 221. Z Katowic do Maczek dojeżdża linia 835.

Duża sala (ok 250m) idealna na przyjęcia, komunie, prezentacje, stypy, kiermasze i inne imprezy. Budynek zlokalizowany w zacisznej, zielonej dzielnicy Sosnowca. Szczegółowe informacje pod numerem: 32 294 81 28

CENNIK:

-Impreza okolicznościowa (całodniowa/całonocna) - 800zł/1000zł  np. noc sylwestrowa

-Impreza okolicznościowa (parogodzinna, np. stypa) - 250zł

-Zebranie Wspólnoty Mieszkaniowej, spotkania z mieszkańcami - 30zł/h

-Szkolenia, konferencje, pokazy - 35zł/h

Budynek i sala:

IMG 9206   IMG 9175

IMG 3628   IMG 8485

IMG 9265   IMG 9188

1   8

W jednej z najbardziej oddalonych od centrum dzielnic Sosnowca, działa mała, ale bardzo istotna dla miejscowej społeczności placówka – Miejski Klub „Maczki”. Instytucja prowadzi działalność kulturalną i popularyzatorską poprzez organizację i prezentację różnych form twórczości artystycznej wynikających z potrzeb środowiska z rozszerzeniem o działalność sportowo – rekreacyjną.

Ważnym elementem w programie edukacji kulturalnej jest prowadzona edukacja regionalna oraz rozwijanie i doskonalenie zdolności i zainteresowań dzieci i młodzieży w rysunku, malarstwie, rzeźbie oraz tańcu. Wizytówką Klubu stały się warsztaty wikliniarskie. Ta wymierająca już forma rękodzieła cieszy się ogromną popularnością, a stale powiększające się grono uczestników warsztatów zainspirowało instruktora, Pana Tomasza Kowala do stworzenia autorskiego podręcznika dla początkujących wikliniarzy, który został wydany w 2014 roku.

W sześciostanowiskowej, nowoczesnej pracowni komputerowej prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży np. warsztaty twórczości multimedialnej obejmujące grafikę, digipainting, fotografię cyfrową, fotomontaż oraz tworzenie dźwięków i muzyki. Organizowane są również multimedialne turnieje gier komputerowych - MKM Gaming - projekt realizujący i popularyzujący e-sport, będący rywalizacją w obrębie gier komputerowych, realizowaną zarówno w formie luźnej, rekreacyjnej, jak i w postaci zorganizowanych turniejów i konkursów. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się organizowane cyklicznie: League of Legends, Headshot czy konkurs kreatywny p.n. "Budowniczy" Minecraft.

Ogromne znaczenie w działalności Miejskiego Klubu „Maczki” ma również aktywizacja ruchowa dzieci i młodzieży. Klub organizuje szereg imprez o charakterze sportowym, m.in.: Bieg Przełajowy o Puchar Dyrektora Klubu, Międzyszkolne Potyczki Sportowe dla Szkół Podstawowych, turnieje tenisa stołowego, piłki siatkowej, unihokeja, turniej szachowy, gry w scrabble, kości i petanki, rajdy rowerowe oraz piesze wycieczki po okolicy. Klub "Maczki" trzykrotnie był organizatorem Mistrzostw Polski w Scrabble Belgijkę, na potrzeby których opracowaliśmy zasady gry turniejowej oraz stworzyliśmy program komputerowy do weryfikacji i prezentacji wyników. 
Dużym zainteresowaniem cieszy się działalność grupy POZYTYWNI 50+, której uczestnicy poza działaniami klubowymi – warsztatami rękodzieła, filmoteką, gimnastyką – angażują się w działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
W ofercie Klubu znajdują się również spektakle profilaktyczne i przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, koncerty kabaretowe i muzyczne oraz organizowany wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 11 festyn rodzinny. Cyklicznie odbywa się również Rock&Rollowy Turniej Taneczny „Na granicy”.

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną organizowane są również międzyszkolne konkursy recytatorskie i spotkania tematyczne dla dzieci i młodzieży.

Klub prowadzi filię na terenie dzielnicy Klimontów, w której ma swoją siedzibę zespół folklorystyczny KLIMONTOWIANKI, laureat wielu regionalnych przeglądów i konkursów. Działa tam Klub Seniora, w ramach którego organizowane są spotkania szaradzistów, zajęcia plastyczne, warsztaty rękodzieła i literackie oraz wycieczki krajoznawcze.
Sensem działalności Miejskiego Klubu „Maczki” jest praca na rzecz miejscowej społeczności, jej rozwoju i zapewnienia jej jak najlepszej, bogatej oferty spędzania wolnego czasu. Program instytucji jest na bieżąco dostosowywany do zmieniających się oczekiwań mieszkańców Maczek, instytucja rozwija się i modyfikuje stając się stałym elementem życia społecznego tej niewielkiej dzielnicy

 

Historia Klubu

Miejski Klub „Maczki” prowadzi działalność od 1990 roku, w oparciu o Statut i Regulamin organizacyjny. Organizatorem Klubu jest Gmina Sosnowiec. Do września 2009 roku zarządzany był przez Panią Jadwigę Kobyłkę, a obecnie dyrektorem instytucji jest Pani Agnieszka Kozińska.

swietlicaSiedziba Klubu mieści się w budynku wybudowanym w latach 40-tych ubiegłego wieku. Budynek Miejskiego Klubu „Maczki” został zbudowany w czynie społecznym przez pracowników Państwowych Zakładów Wodociągowych w roku 1947 i działał pod nazwą Świetlica Osiedlowa. Do roku 1955 budynek służył do organizowania zabaw oraz zebrań pracowniczych. W latach 1955-1959 Zakłady Wodociągowe prowadziły działalność kulturalno-oświatową zawiązując szereg kółek zainteresowań oraz organizując imprezy kulturalne. W roku 1959 zawieszono w/w działalność,
a udostępniono dla społeczeństwa kino „Mewa”.

W roku 1964 Zakłady Wodociągowe przekazały obiekt Wydziałowi Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Będzinie. Od tego czasu datuje się ponowną działalność kulturalno- oświatową w Świetlicy Osiedlowej dla społeczeństwa Maczek i okolicznych dzielnic. Po przyłączeniu Maczek do Sosnowca i przejęciu przez Miasto budynku w 1975r. działalność kulturalną prowadzono do lat 80-tych do momentu oddania budynku do kapitalnego remontu, który trwał do roku 1990. Od tego momentu datuje się działalność Klubu początkowo jako Świetlica Osiedlowa, następnie Klub Osiedlowy, a od roku 2004 jako Miejski Klub „Maczki” w Sosnowcu. Przez 20 lat działalności przeprowadzono szereg remontów i modernizacji mających na celu podniesienie standardu i estetyki placówki.

Podkategorie

Miejski Klub "Maczki"

ul. Krakowska 26, 41-217 Sosnowiec
tel: 32 294 81 28
mail: biuro(małpa)klubmaczki.pl
NIP: 644 28 80 685

Godziny otwarcia:
11:00 - 19:00
biuro czynne od 8:30

Biblioteka Miejska filia nr13 w Maczkach:

poniedziałek: 10:00 - 15:00
wtorek, środa, piątek: 11:00 - 17:00
czwartek, sobota, niedziela: NIECZYNNE
tel: 32 292 38 89