W dniu 21 kwietnia, w dzielnicy Maczki odbyła się po raz drugi cykliczna akcja pn. "Posprzątajmy Maczki". Przedsięwzięcie to jest kontynuacją rozpoczętej w ubiegłym roku społecznej inicjatywy, której hasłem jest  „nie bądź obojętny na to, co dzieje się obok Ciebie, to Ty kształtujesz swoje otoczenie”. Akcja rozpoczęła się po godz. 14:00 i wzięło w niej udział blisko dwadzieścia osób. Do godziny 18:00 uczestnicy zapełnili odpadkami blisko 70 worków o pojemności 120 litrów. Sprzątano tereny wzdłuż rzeki Białej Przemszy, wokół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu, okolice zabytkowego dworca oraz położony w centrum Maczek skwer. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było wspólne  pieczenie kiełbasek połączone z dyskusją o historii i obecnej sytuacji Maczek.

Akcja była wspólnym pomysłem Jacka Dudka, asystenta posła na Sejm RP Ewy Malik oraz Tomasza Kowala, instruktora z Miejskiego Klubu Maczki. Całą inicjatywę wsparła Dyrekcja Miejskiego Klubu "Maczki", Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, zapewniając odbiór zebranych nieczystości oraz radni Rady Miejskiej, której przedstawiciel wziął udział w akcji.
Organizatorzy chcą jesienią zorganizować koleją akcję sprzątania, tym bardziej, że uczestnicy obecnej zadeklarowali swój stały udział. Tylko cykliczność takich działań może odnieść zamierzony przez organizatorów skutek. A ten główny, to próba przekonania mieszkańców Maczek i innych dzielnic Sosnowca, do tego, aby założenia edukacji ekologicznej zacząć stosować od samych siebie. To my sami mamy bezpośredni wpływ
na jakość i wizerunek naszego otoczenia. Miejmy nadzieję, że ktoś, kto zobaczył uczestników akcji lub przynajmniej słyszał o tym, że miała ona miejsce, zastanowi się w przyszłości dwa razy nim wyrzuci śmieci w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Maczki to nadal oaza zieleni i nie warto tego psuć zaśmiecaniem.

Tekst: Jacek Dudek
Fotografie: Tomasz Kowal

  • IMG_0894
  • IMG_0901
  • IMG_0913
  • IMG_0926
  • IMG_0930
  • IMG_0933
  • IMG_0940

Przystanek Otwartej Kultury Maczki

ul. Krakowska 26, 41-217 Sosnowiec
tel: 32 294 81 28
mail: biuro(małpa)klubmaczki.pl
NIP: 644 28 80 685

Godziny otwarcia:
11:00 - 19:00
biuro czynne od 8:30